Pomoc

Kompatybilność

Animacje wysyłane są w formacie avi i nie są kompresowane żadnym kodekiem, dzięki czemu zachowują jakość i współpracują z prawie każdym programem. Najważniejszy aspekt kompatybilności dotyczy kanału alpha (przezroczystość). Mimo iż kanał ten jest obsługiwany przez prawie wszystkie programy do edycji wideo, to nie jesteśmy w stanie dostarczyć informacji na temat każdego programu. Aby sprawdzić samemu proszę skorzystać z próbki avi i przetestować swój program. Razem z próbką zawarta jest krótka informacja jak powinien wyglądać efekt zastosowania próbki.


Pliki odtwarzają się, ale wyglądają na uszkodzone?

Pliki z kanałem alpha odtwarzane w takich programach jak WindowsMediaPlayer, mogą posiadać poszarpane krawędzie lub artefakty różnego typu. Takie zachowanie pliku jest naturalne i nie świadczy o jego uszkodzeniu. Po umieszczeniu pliku w programie do edycji powinny odtwarzać się bez problemów.

Edius 5 - po umieszczeniu pliku na ścieżce wideo kanał alpha jest rozpoznawany automatycznie,jeśli obszar wokół pliku nie jest przezroczysty prawym przyciskiem myszy wybieramy LAYOUT, w oknie podglądu tej opcji możemy swobodnie ustawiać i skalować pliki, a w zakładce FILL COLOR zmieniamy parametr 100% na 0%. Kliknięcie SAVE AS DEFAULT spowoduje, że każdy kolejny plik umieszczany w programie będzie miał już przezroczyste tło.

Adobe premiere 6.5 - aby uzyskać kanał alpha po umieszczeniu pliku na ścieżce wideo (z wyjątkiem ścieżki Video 1A) wybierz: Video Options > Transparency, zmień Key Type na "Alpha Channel".

Vegas - w razie problemów z uzyskaniem przezroczystości po umieszczeniu pliku na ścieżce wideo prawym przyciskiem myszy wybierz "Properties", z menu "Alpha channel" lub zakładce "Media" wybierz "Straight (unmatted)".

Pinnacle Studio 11 - obsługuje kanał alpha, ale należy pamiętać, że pinnacle posiada ścieżki wideo wizualnie "na odwrót", czyli to co na najniższej ścieżce przysłania powyższe.


Pliki w formacie 16:9 wyglądają tak samo jak 4:3?

Format SD 16:9 i 4:3 mają taki sam rozmiar w pixelach i odtwarzane np. w Windows Media Player nie będą się różniły rozmiarem. Formaty te różnią się "pixel aspect ratio", swego rodzaju mnożnikiem który zawarty jest w samym pliku, dla 4:3 PAR to 1.07 dla 16:9 to 1.42. Program do edycji odczytuje tą informację z pliku i nadaje mu odpowiednie proporcje. Jeśli plik 16:9 umieszczony w kompozycji 16:9 zachowuje się jak plik 4:3 należy w ustawieniach pliku rocznie ustawić Pixel Aspect Ratio.

Pinnacle Studio 11
- "Polecenia Współczynnik proporcji 4:3 oraz Współczynnik proporcji 16:9 w menu Album umożliwiają ręczne ustawienie wymaganego współczynnika. Polecenia te są też dostępne w menu podręcznym wideo w albumie (wywoływanym prawym przyciskiem myszy).""
Jak korzystać z plików.

Video tutorial - zobacz jak używając photoshopa przygotować zdjęcia do wykorzystania z animacją/intro z VOL.2.
Przydatne dla osób których program do edycji wideo, nie ma możliwości lub sprawia trudności w odpowiednim ustawieniu zdjęć. Korzystając z photoshopa uzyskujemy jeden plik który zawiera oba zdjęcia z podpisami, dzięki czemu w programach o ograniczonej liczbie ścieżek wideo zdjęcia z napisami zajmują tylko jedną ścieżkę.

tutorial - 40 mega , plik flv.

PLIK - dodatkowe pliki photoshopa PSD, które zawierają klatki animacji, pomocne w odpowiednim rozmieszczeniu zdjęć i podpisów.


Video tutorial - większość programów posiada gotowy efekt "przewracania strony", jest to sposób łatwiejszy i wygodniejszy niż korzystanie z dodatkowych plików wideo, jeśli jednak efekt ten nie jest zadowalający być może przy pomocy plików z vol.2 program pozwoli stworzyć taką animację. Wideo pokazuje jak w programie Premiere Cs3 z wykorzystaniem plików z VOL.2 oraz własnych zdjęć stworzyć animację "Album Zdjęć".

tutorial - 27 mega , plik flv.

Prezentowane objaśnienia opierają się o program Adobe Premiere. Zamierzeniem jest wyjaśnienie ogólnej zasady, tak aby odtworzyć ją w innych programach zgodnie z ich funkcjami.
Vol.2 Animacja / intro.

Łatwy i szybki sposób na stworzenie własnego into. Wystarczy wstawić zdjęcia lub clipy filmowe w odpowiednie miejsca, tak aby pojawiły się w chwili otwarcia maski

Animacja intro podzielona jest na osobne pliki. Pierwszy trwa do momentu pojawienia się miejsca na druhnę i drużbę, w tym momencie możemy dołożyć kolejny i powtarzać go tak aby zwiększyć ilość druhen i drużbów. Na końcu dokładamy ostatni plik aby zakończyć animację.

Dla programów które mają ograniczoną ilość ścieżek wideo podpisy i oba zdjęcia można przygotować wcześniej w programie graficznym, tak aby całość znalazła się w jednym pliku.
Vol.1 Animacja do prezentacji zdjęć.

Większość programów posiada gotowy efekt przewracania kartki "page peel" i najczęściej jest to szybszy i wygodniejszy sposób niż korzystanie z dodatkowych plików animacji. Mimo to album zawiera plik, tak zwaną roletkę (roletka_zdjec.avi), wyglądem dopasowany do animacji i ramek na zdjęcia.
Na końcu animacji albumu dokładamy plik "ramka_poziom.png" i rozciągamy jego czas trwania. Na ścieżce niżej umieszczamy zdjęcie, dopasowujemy jego czas trwania tak aby w momencie w którym album się otwiera było już widoczne. Na ścieżce z pierwszym zdjęciem układamy kolejne jedno za drugim o dowolnym czasie trwania. Plik ramki musi być rozciągnięty tak aby przykrywał wszystkie zdjęcia. Jeśli chcemy pokazać zdjęcie w formacie pionowym ramkę można wymienić na "ramka_pion.png". Na ścieżce ponad ramkami w miejscu gdy kończy się jedno zdjęcie i zaczyna następne umieszczamy plik roletka_zdjec.avi. Animacja musi być tak ustawiona aby moment w którym następuje zmiana zdjęcia był całkowicie przysłonięty.
Banery i ramki

Aby skorzystać z plików baner, należy umieścić go nad materiałem filmowym na ścieżce wideo w miejscu w którym chcemy aby się pojawił. Na 3 ścieżce, ponad banerem umieszczamy dowolny text.

Dodatkowo dla lepszego efektu możemy zaanimować przezroczystość textu tak aby się pojawiał i znikał równo z banerem.

Na płycie DVD znajdują się dwa rodzaje banerów. Takie które nie mają animowanego początku i końca, można ustawiać na ścieżce wideo obok siebie tak aby uzyskać dowolną długość jego trwania. Ponieważ są one animowane w tzw. loopie nie widać przejścia pomiędzy końcem poprzedniego, a początkiem następnego. Inne banery mają animowany początek i koniec, pojawiają się tylko na kilka sekund.
Vol.1 Dodatkowe maski

Pliki zatytułowane maski nie posiadają zintegrowanego kanału alpha, są one przeznaczone do tworzenia przezroczystości na innych plikach (zdjęciach, materiale video). Wszystkie dodatkowe maski można ustawiać na ścieżce wideo obok siebie tak aby uzyskać dowolną długość jej trwania.

Zasada działania polega na wskazaniu maski jako Źródła przezroczystości, czerń, biel i szarości będą definiować obszary które mają być przezroczyste, a które nie.
© - Copyright 2009 | www.digid.pl